Моніторування ЕКГ(Холтер)

Добове моніторування ЕКГ (ХОЛТЕР)

Холтерівське моніторування ЕКГ – це метод діагностики, який здійснюється за допомогою спеціального портативного апарату (рекордера), який проводить реєстрацію кардіограми людини під час її різної діяльності протягом мінімум доби, а іноді й двох тижнів. Він дає більш великі результати, ніж проста кардіограма.

У кардіології є маса патологій, здатних викликати транзиторні (приходять, тимчасові) зміни ЕКГ, тобто. ті процеси та аномалії, які не завжди можна визначити на прийомі у лікаря. Більше того, звичайна електрокардіограма може спричинити стрес у пацієнта або зафіксувати його моментні переживання, які не мають відношення до хвороби. При цьому залишаються абсолютно без уваги показники серця в момент фізичного навантаження, їди, відпочинку і т.д. Усіх цих недоліків позбавлене холтерівське моніторування ЕКГ.

Насамперед, цим терміном прийнято називати «динамічну ЕКГ», яка реєструється протягом доби, 24 години чи іноді тижня, з метою виявлення аномалій у роботі серця. Для проведення добового моніторингу використовують портативний, компактний кардіореєстратор. Сучасні моделі кардіо-холтерів обладнані не лише пристроєм для запису ЕКГ, а й здатні фіксувати показники АТ, дихання тощо. Таку назву прилад отримав завдяки своєму відкривачу біофізику Норман Холтер, який вперше запропонував методику добового ЕКГ-моніторингу.

Розшифровка показань проводитися досить швидко, варто лише приєднати реєстратор ЕКГ до комп'ютера та провести аналіз. Графічно будуть видні якісні та кількісні зміни, показники максимальної та мінімальної частоти серцевих скорочень, стрибки тиску та інше.

Особливості холтерівського моніторування ЕКГ

Головною перевагою цього є його універсальність. Датчики фіксуються на грудній клітці, як це належить при звичайній ЕКГ, а кардіореєстратор поміщається в невелику сумочку-чохол, яка одягається на пояс або носиться через плече. За весь час роботи холтера пацієнт може вести звичайний спосіб життя, не обмежуючи себе у рухах та активності. Адже основне завдання приладу відбити відхилення в роботі серця і виявити фактори, що провокують неприємні відчуття в області його проекції. Більше того, є патології, які надзвичайно небезпечні своєю раптовістю, наприклад АV блокада, може проявлятися навіть у момент сну. Пацієнту дають бланк, де він вказує годинник сну, неспання, робить позначки часу, коли спостерігалося погіршення самопочуття, відзначає період їди та активних занять.

Переваги холтерівського моніторування ЕКГ

  • Пролонгована реєстрація показань роботи серця у звичній для пацієнта обстановці.
  • Мобільний та компактний прилад живиться від батареї, тому не викликає труднощів у процесі експлуатації.
  • Можливість виявлення епізодів больової та безбольової ішемії міокарда, аритмії, гіпертонії, гіпотонії.
  • Висока точність визначення результатів дозволяє швидко виявити наявну патологію чи спростувати її наявність.
  • Не викликає дискомфорту у процесі використання.
  • Монітори розрізняють каналами від 2 до 12, що більше каналів визначення ЕКГ, то точніше результат.

Нерідко саме дані добової ЕКГ можуть бути прийняті як показання щодо імплантації електрокардіостимулятора, при атріовентрикулярних блокадах і т.д.

Показання до проходження холтерівського моніторування

Рекомендується холтер серця у разі:

  • Наявності скарг на прискорене серцебиття, болю в ділянці грудей і спазмів, що віддають у тіло;
  • Втрати свідомості, запаморочення, помутніння у власних очах;
  • Наявність в анамнезі аритмій, інфарктів, інсульту, серцевої недостатності, синдрому подовженого інтервалу QT;
  • Необхідна перевірка ефективності роботи кардіостимулятора;
  • З'ясування адекватності застосовуваної терапії та лікарських засобів;
  • Захворювання на цукровий діабет, при прояві синдрому нічного апное.

Метод не потребує спеціальної підготовки та тривалого дослідження. Картина прояснюється протягом нетривалого часу – 24 годин. У деяких ситуаціях термін дослідження може бути збільшений до 2 діб.

На холтер моніторинг направляє терапевт чи кардіолог, коли даних ЕКГ недостатньо для складання повної картини захворювання.

Як проводиться Холтер ЕКГ у нашому центрі

Проводиться холтер серця з фіксацією даних на 12 каналах запису, хоча за призначенням лікаря можуть застосовуватись і простіші моделі апарату. У деяких ситуаціях використовуються моделі з функцією СМАД . Все залежить від поставленого діагнозу, мети дослідження та інших факторів.

Персонал медичного центру фіксує на вашому тілі електроди та закріплює прилад на тілі, щоб ви не відчували дискомфорту та незручностей під час руху. Потім лікар видає вам щоденник холтер моніторингу, в якому ви відзначаєте початок та закінчення сну, фізичних навантажень, прийому лікарських засобів, їжі. Також у щоденнику відзначаються будь-які прояви неблагополуччя – біль, запаморочення, втрата орієнтації у просторі.

Протягом доби зафіксований на тілі пацієнта пристрій реєструє необхідну інформацію. Компактні габарити апаратури дозволяють не відчувати незручності в експлуатації. Під час носіння приладу пацієнт повинен відзначати у щоденнику, чим він займається протягом дня, які дії виконує, чи відчуває неприємні відчуття у серці. Це дозволить пізніше співвіднести отримані з допомогою дослідження дані із замітками хворого, щоб точно виявити небезпечні чинники та межі допустимого навантаження.

Через добу ви повертаєте прилад до медичного центру разом із щоденником записів, на підставі яких лікар складає діагностичну оцінку та програму терапії за потреби. Не відкладайте відвідування фахівців на тривалий термін, якщо ваше самопочуття вселяє побоювання. Ми сформуємо для вас зручний графік відвідування лікарів та необхідних процедур за демократичними цінами.

Можливі незручності при використанні ЕКГ по Холтеру

Враховуючи той факт, що кардіореєстратор – це той самий електричний прилад, основні принципи безпеки у поводженні з ним мало чим відрізняються від експлуатації мобільного телефону: заборонено мочити електроди або сам апарат, механічно впливати на нього тощо. Що ж до використання Холтера вночі, то одноразове проведення процедури не принесе великих незручностей.

Також рекомендовано: не контактувати з магнітами, металошукачами, триматися подалі від ліній високовольтної електропередачі та електроустаткування. Фізичні навантаження обмежувати не варто, тому що необхідно вести звичний спосіб життя.

Результати холтерівського моніторування ЕКГ

Розшифрування добової електрокардіограми допоможе лікареві зробити правильний висновок, визначити наявність та ступінь патології, а також призначити своєчасну та адекватну терапію. Достовірність та результативність методики не викликає сумнівів, а ціна виправдана трудовитратами на розшифровку.

Проведення регулярної медичної діагностики – це не забаганка, а життєво важлива необхідність, свого роду інвестиція у власне здоров'я, яке насправді безцінне.

Пройти холтер у Миколаєві ви можете у медичному центрі «Інститут Здоров'я Сім'ї». Професійний лікарський склад, сучасне обладнання, висока якість сервісу та доступні ціни — ми працюємо, щоб ваше здоров'я завжди залишалося бездоганним.

CALL NOW
+